פעילויות לחופש הגדול: כך תעסיקו את הילדים בבית

חודשי הקיץ כבר כאן, הילדים נותרים נטולי מסגרות ואנחנו, ההורים, צריכים למצוא דרכים להעסיק אותם ולהעשיר אותם בחוויות מהנות. ישנן דרכים רבות לבניית לו"ז לילדים לקראת החופש כמו יציאה לחופשה משפחתית, קייטנה או בייביסיטר ואם אתם עובדים במקום עבודה ובו מצוי חדר פעילויות לילדים, אז מצבכם מעולה! בכל מקרה, החופש הגדול אורך חודשיים, כך שגם אם תעשו את כל שהוזכר לעיל, עדיין תמצאו את עצמכם מנסים למלא זמן פנוי במהלך ימי החופשה. אז איך תצלחו זאת? הנה כמה טיפים מועילים:

פינת משחקים עשירה

אם לילדיכם עדיין אין פינת משחקים, מוטב שתדאגו להם לאחת כזו. פינת המשחקים יכולה להעניק להם שעות רבות של עשייה ומשחקים. עדיף ליצור עבורם סביבה נוחה וצבעונית, בכדי שהילדים ירצו לשהות בפינת המשחקים כמה שיותר. דרך נוספת לגרום להם לבלות בפינת המשחקים, היא לאבזר אותה במשחקים מגוונים שיעסיקו אותם, ועל הדרך, יועילו להם מבחינה לימודית וקוגניטיבית. דוגמאות למשחקים נהדרים לילדים הם: מונופול, פאזלים, משחק זיכרון ללימוד ושיפור האנגלית, קלפים, לגו וכו'. המשחקים הללו יעניקו לילדים אפשרות לפתח את כישוריהם החברתיים מאחר ומדובר במשחקים לכמה ילדים, כמו כן, הם יקנו להם פיתוח חשיבה אסטרטגית וישפרו את יכולותיהם הקוגניטיביות. את פינת המשחקים מומלץ לאבזר בשטיח צבעוני גדול ופופים נוחים, אלה יסייעו לילדים לשהות באזור המשחקים לפרק זמן ארוך.

עבודות יצירה

אחת הדרכים להעסיק ילדים וילדות היא באמצעות יצירה לחופש הגדול, שהרי רוב הילדים אוהבים ליצור, להדביק ולהכין תוצרים חדשים במו ידיהם. רכשו מראש מגוון מוצרי יצירה כמו בריסטולים, מדבקות, חותמות, נייר דבק צבעוני (וואשי טייפ), חיתוכי קרטון להדבקה, חרוזים, מספריים, דבק, טושים צבעוניים ועוד.  סדרו את כל החומרים בתוך קופסאות וכלים ייעודיים על שולחן הלימודים של הילד או על שולחן בצמוד לסלון, כך ילדיכם יוכלו ליצור וליהנות מידי יום. למיטיבי לכת, תוכלו לארגן פעם בשבוע סדנת יצירה לילדים יחד עם חבריהם. הזמינו אליכם את הילדים, חפשו ברחבי הרשת אחר הדרכה קלילה, הסבירו לילדים מה עליהם לעשות ותנו להם את הזמן ליצור ולהעשיר את הדמיון והיצירתיות. מעבר לזה, תוכלו לרכוש חוברות צביעה ולאחסן אותן בפינת היצירה, הן יאפשרו לילדים לעסוק באמנות גם בהיעדר רעיונות יצירתיים לעבודות יד.

יצירה לחופש הגדול

ספרי קריאה

אם אתם נמנים בין ההורים שחושבים שילדים לא יכולים להיצמד לספרי הקריאה שלכם, כנראה שלא ניסיתם הטריק הבא. ראשית, רכשו לילדים מגוון ספרים בנושאים שמעניינים אותם ולאחר מכן הציבו אותם בצורה שמושכת את העין. פתחו כל אחד מהספרים במקומות אקראיים, קראו פסקה וכתבו שאלה על אותה הפסקה כך שלבסוף יהיו לכם 5 שאלות על כל ספר. שמרו את 5 השאלות שכתבתם במעטפה כך שלכל ספר תהיה מעטפה משלו. המשימה של הילדים היא לקרוא את הספר עד סופו ולענות על 5 השאלות שיש במעטפה, אם יענו נכון הם יקבלו מכם צ'ופר מסוים. הצ'ופרים יכולים להיות מפגש חברים, דמי כיס, כרטיס ללונה פארק וכו'. באמצעות שיטה זו תוכלו לתמרץ את ילדיכם לקרוא ספרים, להעשיר את הידע ולשפר את הבנת הנקרא.

קולנוע ביתי

במהלך חופשת הקיץ, ערוצי הטלוויזיה מקפידים לשדר מידי יום מגוון סרטי ילדים חדשים וישנים. התעדכנו בלוח השידורים מידי שבוע או בדקו מהם הסרטים המוצגים ב- VOD, וארגנו צפייה משותפת בסרט יחד עם חברים. בקשו מהילד להכין כרטיסי קולנוע לחבריו ושוברים לפופקורן ושתייה (עצם הכנת האלמנטים כבר יעסיקו את הילדים לשעתיים שלפני הקרנת הסרט). כשחבריו של הילד יגיעו לביתכם, חלקו להם את הכרטיסים והשוברים, והגישו להם פופקורן בתמורה לשוברים שברשותם.

 

נוסף להצעות שנכתבו מעלה, תוכלו לארגן יחד עם הילדים טיולים בטבע, ימים שיוקדשו לשהות בחוף הים, ביקור בפארקי שעשועים, קטיף בשדה וביקורים בפסטיבלי הקיץ הייחודיים. פעילויות לחופש הגדול, יכולות להיות רבות, כמו כן, חשוב שתקפידו להעניק לילדים מגוון רחב של אפשרויות, כך הם לא ישתעממו והחופש הגדול יעבור בשלום.