עיצוב חדר ילדים – כך תעשי את זה נכון

עומד להיוולד לך תינוק ואת רוצה לעצב לו את הסביבה הנעימה והעוטפת ביותר שאפשר? הילדים כבר קצת גדלו ואת רוצה לעצב מחדש את החדר לפי טעמם? משוטטת בפינטרסט ובקבוצות פייסבוק ומתמוגגת ממגוון העיצובים המקסימים שיש כיום? אנחנו כאן כדי לסייע לך להעביר את הדגדוג בקצות האצבעות למעשה, ולתת טיפים יישומיים לעיצוב חדר הילדים. מובן שכל מקרה לגופו, והדגשים משתנים בהתאם לגיל הילדים, לתחומי העניין שלהם ולטעמם האישי אך ישנם אלמנטים כלליים שכדאי לקחת תמיד בחשבון.

עיצוב חדרי ילדים

 

השראה ושיחה עם הילדים – אם מדובר בתינוקות או בפעוטות שעדיין לא יכולים להשתתף בשלב התכנון, זהו שלב שלך עם עצמך, עם בן הזוג או עם חברים. אם הילדים כבר בגיל שניתן לשתף אותם, השלב הראשוני הוא השלב בו אתם צריכים לשבת ולתכנן ביחד את החדר החדש. אתם יכולים להסתכל יחד על תמונות באינסטגרם, בפינטרסט או בפייסבוק. אפשר להכין לוח השראה כפעילות משפחתית (יכול תמיד להעביר זמן בכיף בחופש הגדול) ולהבין יחד מה אתם רוצים לעשות. אם הילדים כבר מספיק בוגרים אפשר גם לשלב אותם בתכנון התקציב ובקניות כאקט חינוכי, כדי להמחיש עבורם את ערכם של הדברים בחדר, מה שעשוי גם לגרום להם לשמור עליהם יותר. אם את בשלב הזה לבד, כדאי להתחיל בבחירת תמונות שמצאו חן בעיניך ובגיבוש פלטת הצבעים לחדר. מומלץ שלא ללכת על הבנאלי והמיושן של ורוד לבנות וכחול לבנים אלא לפתוח את הבחירה לגוונים פחות מזוהים ומקבעים מגדרית. כדי לבחור פלטה אפשר להתחיל בבחירת צבע אחד שמוצא חן בעיניך מהמניפה של נירלט או טמבור ולחפש בפינטרסט צבעים משלימים. אם את כבר רואה בתמונות בפייסבוק או באינסטגרם פריטים שאת אוהבת אפשר להתחיל לברר היכן ניתן לקנות ומה המחירים וליצור רשימת חנויות. נכנסת עמוק לפרויקט? אם כבר את חושבת על עיצוב של חדר הילדים אולי גם כדאי שתעשי שינוי בעיצוב של הבית. כיום יש מגוון רחב של מעצבי פנים מומלצים, ויכול להיות ששווה כבר לרכב על הגל ולעשות שינוי כללי.

 

ריהוט

שני הפריטים החשובים ביותר בחדר הם המיטה והארון. אם את מתכננת חדר תינוקות, מלבד אלה ניתן לכלול גם שידת החתלה ואולי גם כורסת הנקה. לגבי השידה – ישנן אמהות שטוענות שהשידה היתה עבורן ממש מיותרת, והן מצאו עצמן מחליפות חיתולים פשוט על שטיח או ספה. אחרות אומרות שהשתמשו בשידה עד לגילאים מאוחרים של הילד ולא יכולות לדמיין את השלבים הראשונים בלעדיה. לכן, מומלץ שלא להתפתות לרכוש שידה יקרה באלפי שקלים (אפילו אם את מוצאת סט מהמם שמשתלב מצוין עם העריסה) אלא רצוי לרכוש שידה מיד שניה או להשיג מחברים ואז להעביר הלאה. כדאי לבחור בשידה בצבע לבן וניטרלי ולא להתפרע עם שידה צבעונית שאחר כך לא תמצאי שום פריט שיצליח להשתלב איתה. אם מדובר בילדים גדולים יותר, כדאי להשאיר מספיק מקום למיטה וחצי. גם אם הילד עדיין לא בגיל שזו המיטה שהוא רוצה, השנים עוברות מהר, וזו המיטה המבוקשת ביותר בקרב בני נוער. שימו לב שלא הכי מומלץ ללכת על מיטה בעיצוב יצירתי מדי וגם אם הילד מתעקש למשל על מיטה בצורת מכונית, עוד כמה שנים העיצוב יימאס עליו ותהיו תקועים עם המיטה של באטמן כשהילד לגמרי לא בקטע של גיבורי על. כדאי ללכת על פריטי ריהוט בצבעים ניטרליים, כדי שאת רוב האופי המיוחד של החדר יתנו האקססוריז וצבעי הקיר. כך גם ניתן יהיה לבצע שינויים שעלותם נמוכה יותר. לגבי ארון, ישנן אמהות שבוחרות שלא לקנות ארון בשלב הראשון ולהסתפק בשידת ההחתלה. אין בכך כל רע, רק קחי בחשבון שמהר מאוד כן תצטרכי לקנות ארון, וכדאי ללכת על ארון גדול שיכיל את כל מיליוני הפריטים שמצטברים כשמגדלים ילדים (ואולי גם איחסון לקראת הילדים הבאים). כך שגם אם את לא קונה ארון, כדאי לתכנן מראש מקום לארון, כדי שלא יהרוס אחר כך את כל העיצוב שבנית.

עיצוב חדרי ילדים

 

צבעי קיר

אחת הדרכים הזולות, הבסיסיות, הקלות והכיפיות ביצירת שינוי בחדר היא באמצעות צבעוניות הקירות. הקירות הם הבסיס לעיצוב בהמשך, ומה שתבחרי לעשות בהם יכתיב במידה רבה את בחירת האקססוריז הנוספים. אפשר להתפרע ולצבוע את כל הקירות, אבל לרוב מומלץ לבחור קיר אחד בחדר, ובו לממש את רוב הפנטזיות העיצוביות שלך. כך גם יהיה ניתן לשנות שוב בקלות רבה יותר והמראה יהיה עמוס פחות. כאשר את בוחרת צבעים לחדר, אפשר ללכת על קונספט מסוים שיכתיב את הצבעוניות ואת המראה כולו. קונספט כזה יכול להיות למשל קונספט של ים, כאשר הקירות יכולים להיצבע ממש בגווני הגלים והאקססוריז יכולים לכלול פריטים כמו עוגן, סירות וכדומה. אפשר גם לקבל השראה מקונספט בצורה מופשטת יותר, וללכת רק על גווני כחול ורמיזות של ים מבלי שהדבר יהיה מאוד מפורש. צביעה בגווני אומברה היא פופולארית כיום: בצבעוניות שמתחילה בגוונים כהים ומשתנה בתוך הקיר עצמו לגוונים בהירים יותר. עוד מגמה בולטת בעיצוב היא צביעה של שלושת רבעי קיר והשארה חלק ממנו בלבן. חלופה אפשרית לצבעים היא טפטים, כאשר כיום ניתן למצוא דוגמאות משגעות שמקפיצות את מראה החדר מיד כמו למשל טפטים של כדורים פורחים, של חדי קרן, שמיים זרועי כוכבים ועוד. את הטפטים נין להדביק לבד או להזמין בעל מקצוע כדי לקבל תוצאה מהודקת יותר. היתרון בטפטים הוא שקל יחסית לעשות שוב שינוי אם הילד רוצה. אופציה פשוטה יותר היא מדבקות קיר וגם כאן ניתן למצוא אופציות אופנתיות רבות כמו כוכבים, משולשים, עננים ועוד.

 

כדאי לקרוא: האלמנטים שכדאי לשלב בחדר

 

תאורה

לא כולם מבינים זאת, אך תאורה היא מרכיב חשוב מאוד בעיצוב וביצירת אווירה. פעמים רבות אנחנו נכנסים לחלל שמרשים אותנו מאוד ולא מצליחים לשים את האצבע על הדבר החמקמק שהופך את המקום למרהיב כל כך. לרוב, התשובה טמונה בתאורה. גם כשמעצבים חדר לילדים כדאי לשים דגש על נושא התאורה. מעבר לאסתטיקה, ילדים זקוקים הרבה פעמים לתוספת של הארה ליד המיטה כדי לקרוא או מפחד מהחושך. בנוסף, הם זקוקים לתאורה מוגברת בהכנת שיעורי בית, כדי שלא לגרום נזק לעיניים. בדרך כלל, מומלץ בחדר הילדים לבחור בשלוש נקודות של תאורה: האחת היא נקודת ההארה המרכזית שעל התקרה, השניה ליד המיטה והשלישית על שולחן הכתיבה. רצוי לבחור באור צהבהב כדי שהאווירה תהיה ביתית ומזמינה ולא קרה ומנוכרת. אם השינוי בחדר הילדים מתבצע במסגרת של שיפוצים כלליים, אפשר לשקול הוספה של דימר, מה שיכול להקל על ילדים קטנים להירדם ועל ההורים לקצר את תהליך ההרדמה. ניתן למצוא כיום גופי תאורה מרשימים ומיוחדים מאוד, אך מומלץ לרכוש אותם כשכל שאר הפריטים כבר נקנו או כבר נבחרו תיאורטית, כדי שיתאימו לקונפסט הכללי. חשוב גם להקפיד על נושא הבטיחות. ישנן למשל הורים שמאלתרים גופי תאורה עם צמר גפן כדי לתת אפקט של ענן או עם רצועות בד כדי לתת אפקט רך. עדיף שלא ללכת על שיפצורים ביתיים ולקנות פריטים עם תו תקן, שאת בטוחה שהם בטוחים מספיק לילדים שלך.

 

ריצוף

ריצוף הוא אלמנט המשתלט על שטח רחב בחדר, ולכן גם משפיע מאוד על המראה הכללי. כיום, מקובל מאוד ללכת על פרקט לחדר הילדים, מכיוון שהוא יוצר מראה אלגנטי וחמים שיכול להשתלב מצוין עם כל עיצוב וגם להתאים לשנים הבאות. שימי לב שלא ממש משתלם להחליף ריצוף רק בחדר אחד לפרקט, ואם את חושבת ללכת על זה אולי כדאי לשקול להרחיב את הפרקט לעוד אזורים בבית. רצוי כמובן ללכת על פרקט למינציה, שהוא זול יותר ועמיד יותר מפרקט מעץ טבעי. אם את חוששת מרמת עמידות החומר אפשר ללכת גם על גרניט פורצלן דמוי פרקט. במקרה שלא תכננת להחליף את הריצוף אלא רק להלביש מחדש את החדר אבל את לא אוהבת את רצפת הטרצו הכהה והמיושנת בחדר הילדים אפשר להסתיר אותה עם שטיח, כאשר כדאי ללכת על שטיח בצבע אחיד כדי שלא ייצור יותר מדי בלגן בעין בשילוב עם הריצוף הקיים.

 

הלבשת החדר

החלק הכיפי והיצירתי ביותר בתהליך העיצוב הוא בחירת האלמנטים המיועדים להלבשת החדר. אלה כוללים וילונות, תמונות, שטיחים, מצעים, מדפים, בובות ופריטי נוי אחרים. זה הזמן להביא את הקונספט העיצובי ואת החזון שלך לידי ביטוי. חשוב שלא להעמיס יותר מדי אלמנטים על החלל כדי שלא ליצור מראה עמוס ומבולגן. כאן מילת המפתח היא שילובים: יתכן שתתאהבי במדף צבעוני מהמם שתראי בחנות אבל לחדר שתכננת הוא כבר לא יתאים מבחינת הצורה והצבע. אל תלכי לפי פריט אלא זכרי תמיד את התמונה הכללית שאת רוצה ליצור. עם זאת, כדאי לשמור על ראש פתוח וגמישות וכן להיות מוכנה לחשוב על חלופות במקרה שלא תמצאי בדיוק את הפריטים שחיפשת בצבעים שרצית.

 

עיצוב חסכוני ועשה זאת בעצמך

בגלל שעיצוב חדרי ילדים הוא טרנד חם כיום, ניתן למצוא הרבה דרכים לעצב את החדר במחירים זולים. אם תחפשי באליאקספרס או באי ביי תמצאי הרבה חיקויים של פריטים יקרי שתוכלי להזמין במחירים נוחים מאוד. גם בחנויות הסטוק השונות תוכלי למצוא הרבה פריטים עיצוביים שניתן לשלב בקלות. עוד דרך לחיסכון היא לשלב פריטים שאת עושה בעצמך, מה שיכול להיות תחביב נחמד שיחסוך כסף ויביא לייקים.. יש הרבה מאוד פריטים מקסימים שניתן ליצור לבד: מדפים ממגירות בשילוב טפטים, צביעת רהיטים ישנים, הכנת מתלי מקרמה לעציצים וביוטיוב יש עוד מאות רעיונות.

 

טרנדים

בובות מעוצבות, מדפים עם ספרים, חדי קרן, מקרמה, שטיחים סרוגים, אוהלים, מיטות עץ עם גגונים, פסטלים, צורות גימאומטריות – כל אלה טרנדים מוכרים בחדרי ילדים בשנים האחרונות, שסביר שתראי בהרבה מאוד מקומות. אל תחששי לשלב את הטרנדים אבל לא כדאי להעמיס את כולם כי את רוצה שישאר גם מקום לטעם האישי שלך ולייחודיות של הילד וגם – כי בעוד כמה שנים הם יראו לך מאוסים ותרצי לקנות הכל מחדש – הסוד הוא לבחור כמה שממש מדברים אליך וליישם אותם בצורה יחסית מקורית ולא בנאלית, כך שעדיין תרגישי שיש כאן אמירה משלך.

 

בטיחות

נסיים בהמלצה החשובה ביותר מכל שאר ההמלצות: שימי דגש רב על בטיחות. אל תרכשי פריטים ללא תו תקן (אלא אם מדובר בשטיח, תמונה או כריות), ודאי שאין סכנה שהאהיל שבחרתם הוא דליק, ודאי שאין גופים נשלפים או חומרים רעילים בפריטי הריהוט וצבעי את הקירות בצבעים מתאימים לחדרי ילדים. הבטיחות היא מעל לכל, ומעבר לאסתטיקה בחדר המעוצב שתצרי – חשוב שיהיה גם בטוח לשהייה.