כיצד ללמד ילדים על חג הפסח?

"שמחה רבה, שמחה רבה, אביב הגיע, פסח בא!" חג הפסח הידוע בשם "חג אביב", מספק הזדמנות נהדרת לצאת לחופשה, לנקות ולחדש את הבית, כמו גם לכנס את כל בני המשפחה לליל סדר נפלא במהלכו ניתן לבלות עם הילדים והאנשים שאתם אוהבים!

החג, ששם פעמיו אלינו כבר בתחילת האביב, כולל את סדר הפסח (שחשוב מאד לקיים), תוך שהחג מאפשר לנו ליהנות ולקיים ממסורות נפלאות כמו ביעור חמץ, החבאת אפיקומן (מה שהילדים ממתינים לו בכיליון עיניים!), קריאת הגדה ועוד. לכן חשוב בכל חג לספר את סיפור יציאת מצריים ולהסביר לילדים אודות החג ומשמעותו.

פסח

אז איך אפשר ללמד ילדים על חג הפסח?

אם אתם רוצים שהילדים שלכם יכירו לעומק את החג, את המנהגים שבו ואת הסיבה לכך שאנו מתכנסים ומקיימים את ליל הסדר, כדאי שתעבירו לילדים שלכם מידע אודות פסח, בזמן שניתן לעשות זאת בשיטות יצירתיות, כגון:

משחק ביעור חמץ

כדי להכניס את הילדים אל אווירת החג, תוכלו לספר להם על מצוות ביעור חמץ בה מבערים (משמע: מוצאים) את החמץ מהבית. כדי להמחיש לילדים את המנהג, תכננו בשעות הערב או הבוקר המוקדמות סיור בבית עם פנס באמצעותו תמצאו חתיכות לחם ברחבי הבית ותוציאו אותן מהמקום. את החתיכות מומלץ להחביא מראש לפני הסיור, תוך שחשוב לא לשכוח להוציא את כולן!

משחקי חשיבה לפסח

כיום ניתן להעביר את סיפור החג בצורה יצירתית וכיפית באמצעות משחקי חשיבה לפסח. בחנויות אינטרנטיות, כמו דברי שיר, ישנם ספרי משחק לפסח הכוללים ערכת עבודה בפלסטלינה, שירי סיפור משעשעים, הוראות בניה מצולמות ובכך פעילות מרתקת לילדים.

עוד במשחקי חשיבה לפסח, תוכלו לרכוש כרטיסיות משחק רב פעמיות בהן חידות לילדים אודות החג. נוסף לכך, ישנם מארזי טריוויה לילדים עם שאלות ועובדות מעניינות לגבי החג, כמו גם הגדת פסח לילדים שניתן לצבוע ולקרוא בכיף.

פסח

הצגות משותפות

אחת הדרכים הכיפיות ללמוד אודות חג הפסח ועל חגים בכלל, נעשית באמצעות המחשה והצגת סיפור החג. באמצעות המחשה של סיפור יציאת מצרים עם הילדים, הצגת סיפור משה בתיבה, ושאר מאורעות הקשורים לחג: תוכלו לספק לילדים פעילות כיפית שתעביר את המסרים והמידע אודות החג, בצורה נכונה. נסו לארגן תחפושות ואבזרים עבור ההצגה ויחד עם הילדים להעלות מול המשפחה מופע פסח ייחודי!

סרטים

הציגו בפני הילדים שלכם סרטים ברוח חג הפסח. כיום ישנם סרטונים קצרים אודות חג הפסח, כמו גם סרטונים הממחישים את ההגדה. נסו לעלות באוב את הסרט "עשרת הדיברות" באנגלית The Ten Commandments משנת 1956. בכך ילדכם יכירו גם יצירות מופת הוליוודיות המספרות על יציאת מצריים.

משחקי חג

בקרב משפחות יהודיות בכל העולם, ישנם משחקים שמשחקים מסביב לשולחן הסדר, כמו החבאת האפיקומן הידועה, משחקים בהם מתחרים בשבירת ביצים קשות (כל אחד מקבל ביצה קשה ומנסה לשבור את הביצה של האדם שלידו), כמו גם שבעת הסדר ניתן לחוד חידות אודות חג. ארגנו עבור הילדים והמבוגרים משחקים נושאי פרסים, ותוכלו ליהנות מליל סדר כיפי ומחג פסח מושלם!