הדרכת הורים: מדוע כל אחד צריך את זה?

הדרכת הורים

לרצות להביא ילדים ולהביא ילדים לעולם זה דבר אחד, אך לאחר מכן יש לדעת כיצד להתמודד עם הילדים, ואף יותר מכך – יש להתמודד מול הגילוי המדהים: אנחנו לא יודעים הכול ואפילו לא כיצד להתנהל מול הילד שאנחנו הבאנו לעולם והיינו לצדו מהרגע הראשון.

המצב לא הגיוני? שנו אותו!

הגילוי שחינוך ילדינו מהווה את אחת המשימות היותר קשות שנעמוד מולן, עשוי לבלבל לא מעט הורים ואף לגרום מראש לוותר – להושיט את המושכות לפספוס הקטן, ולו כי פשוט מאוד אחרת הוא ירים את הקול, או יסרב לשתף פעולה (לאכול, לצאת מהמיטה וכו'). מכאן שאין ויכוח שמצב זה אינו הגיוני, וזאת כי התא המשפחתי שלנו אמור להיות חם, מגן וחשוב לא פחות מחנך ומהנה, ועל כן קורס הדרכת הורים הינו קורס שכל הורה צריך לעבור, וזאת כי תמיד יש לאן לצמוח כהורה ותמיד ישנו עוד טיפ שניתן ליישם על מנת להפוך אותנו להורים טובים יותר ואת היום יום להרבה יותר רגוע.

תרומתם של אנשי מקצוע

אם עוצרים לבחון את הדברים, מדהים כמה מידע מיותר אנו צורכים, אך כאשר מדובר בצורך מהותי שנוגע לאיכות היום יום שלנו, אנו נוטים לטמון את הראש בחול ולחכות שהמצב יעבור. מכאן שאם מבקשים להעניק לילדים שלנו יותר, אם מבקשים לעצמנו יותר ואם מבקשים שהשהות ביחד כמשפחה תתנהל באופן נעים, מחנך ונכון, מוטב להודות שאהבה אינה מספיקה ואנו כהורים יכולים להרוויח לא מעט ממחקרים בתחום ומניסיונם של אנשי מקצוע אשר מבינים כיצד ילדים חושבים, מה מניע אותם ומה מקשה עליהם, כך שגם אם יש לפנות זמן וגם אם יש לשלם – מדובר בצעד נכון שנובע מתוך אהבה.

חינוך הרסני

המשפט "הכול מתחיל מהבית" אינו מצוץ, וגם אם הוא אינו מדויק, יש לו משקל רב. אי לכך, יש לקחת בחשבון שכל "תאקל" עם הילד אינו רק מעורר כעסים ותחושת תסכול, אלא בו זמנית גם משתרש אצל הילד ומלמד אותו דברים לא רצויים. כך למשל ילדים שלא מחונכים נכון עשויים ללמוד שאין צורך להשקיע בחיים על מנת לקבל דברים, שכוח מוביל לתוצאות, כבוד להורים אינו רלוונטי, שהם עצמם מרכז העולם, שאף אחד אינו יכול לומר להם דבר, שאבא ואמא הם בדרגת חבר (כך שאין להם מעמד מיוחד) וכדומה. מכאן שאם נעצור לבחון כיצד הם יגיבו כאשר הם יפגשו את העולם האמיתי – ניתן להבין מדוע חינוך מוטעה הרסני לא רק עבור הבית שלנו, אלא עבור סך החברה.

שלושה יתרונות

מה ניתן להשיג באמצעות הדרכת הורים? כמה דברים מאוד חשובים, להלן שלושת המובילים:

  1. אינטראקציה משפחתית בריאה ותומכת.
  2. שיתוף פעולה מצד הילדים.
  3. תחושה נינוחה ונעימה בבית.

חשוב לחדד: הדרכת הורים חשובה עבור כל מעמד סוציו-אקונומי, הדרכת הורים חשובה גם כאשר הכול פועל טוב ואף הדרכת הורים יעילה גם כאשר נדמה לכם שעבור המקרה הספציפי שלכם שום דבר לא יעזור, ולו כי כבר ניסיתם שיטה כזו או אחרת וחזרתם לאותה נקודה. לבסוף נציין שהדרכת הורים חשובה ביותר – כיוון שהיא משפיעה על היום יום שלנו באופן הכי מהותי שיכול להיות, ועל כן אם ניתן לשלוט בנעשה ואם ניתן להעניק לעצמנו ולילדים שלנו כלים חשובים, הרי שיש לעשות זאת! אין מדובר בתואר ראשון, סה"כ כמה מפגשים ואתם בדרך להתנהלות משפחתית חמה, חינוכית, ערכית ומבטיחה. בהצלחה!