סוף טוב, הכל טוב: למה כדאי להקריא סיפורים לילדים לפני השינה?

הורים לילדים קטנים ופעוטות יודעים היטב שעליהם להשקיע רבות בגידול ובחינוך שלהם, וכי הקפדה על הדבר תבטיח שהם יגדלו בצורה טובה ויסתגלו בקלות למעגלים חברתיים אליהם הם ישתייכו. על כן, הורים רבים מקפידים לגוון את התזונה של הילדים, דואגים להם לשעות שינה ארוכות וטובות, מעודדים אותם להיפגש עם חברים ולהתנסות בסיטואציות חברתיות ורצים לרופא בכל פעם שמשהו אצלם נראה שונה מהרגיל. ולצד כל אלו באופן אירוני למדי, נראה כי הורים רבים לא מייחסים חשיבות רבה לפעילות של הקראת ספרים לפני השינה ובכלל, ועושים זאת רק מדי פעם כאשר זה מזדמן, ללא כל התעקשות במקרים בהם הילד מסרב. חשוב לדעת שקריאת ספרים לילדים היא פעולה חשובה ומעשירה במיוחד, ואם אתם עדיין לא מבינים למה זה משהו שכדאי להקפיד עליו באופן קבוע, זה הזמן להסביר בדיוק למה.

פותח עולמות ידע חדשים

בראש ובראשונה ספרים מלמדים את הילדים על דברים חדשים בעולם ופותחים בפניהם עולמות ידע חדשים לחלוטין. על מנת להשיג את המטרה הזו במלואה, חשוב לגוון ולדאוג לילדים לספרים ממבחר ז'אנרים וסגנונות ובאתר סטימצקי יש מבחר רחב ממנו ניתן לבחור כולל ספרים לפעוטות. שימו לב שאתם בוחרים תמיד ספרים שמתאימים לגיל של הילדים ולעולם התוכן שלהם והקפידו לבחור נושאים מגוונים ולא בהכרח את הספרים שהילד יתחבר אליהם מהר ובטבעיות – חשוב מאד לאתגר אותם.

חיזוק הקשר עם הילד

יכול להיות שאתם זוכרים בעצמכם את הרגעים הקסומים לפני השינה עם אבא או אמא שמקריאים לכם ספרים לפעוטות בקול רך כשאתם מרגישים שהם תמיד בשבילכם. כשאתם נותנים לילד את הרגעים היקרים הללו, אתם למעשה מחזקים את הקשר ביניכם באופן בלתי אמצעי. כמובן שיש עוד פעילויות משותפות ודרכים לעשות זאת וחשוב לגוון, אבל זוהי דרך נפלאה שגם יכולה להפוך להרגל מהנה מדי ערב וערב.

סוף טוב, הכל טוב: למה כדאי להקריא סיפורים לילדים לפני השינה?

מחזק את תחושת המוגנות שלהם

כשאתם מקריאים להם סיפור לפני השינה, אתם בעצם מלווים אותם במהלך ההירדמות עם הקול שלכם שנותן לילדים תחושה של מוגנות ותחושה שהם עטופים בחום והגנה מצדכם. זה חשוב שכל ילד ירגיש ככה אבל שווה לדעת שזה יעזור במיוחד לילדים עם קשיי הירדמות וחלומות רעים בלילה.

מפתח להם את הדמיון

במיוחד בעידן שלנו שהוא רווי במסכים, לילדים אין הזדמנות של ממש לפתח את הדמיון שלהם, כלי חשוב ביותר. הם רואים דמות על המסך, מקבלים את הסיפור שלה ולרוב לא מצליחים וגם לא צריכים לדמיין מעבר לזה. לעומת זאת, כשאתם מקריאים להם ספרים, וזה נכון אגב גם עם ספרים לפעוטות, קורית הפעולה ההפוכה והם צריכים להפעיל את הדמיון שלהם ממש כדי לראות את הסיטואציות המתוארות. זה מחזק את כושר הדמיון שלהם והרבה פעמים הם ימצאו בזה הנאה גדולה הרבה יותר ממשחקי המחשב או סדרות הטלוויזיה.

הופך את הקריאה להרגל

אם אתם חוזרים על הפעולה של קריאת ספר לפני השינה, מהר מאד זה יהפוך להרגל של ממש עבור הילד – בדיוק כמו שמצחצחים שיניים בלילה או מסדרים את המיטה בבוקר. בניגוד להרגלים אחרים שעשויים להיות פחות טובים, כאן מדובר על הרגל חשוב שכפי שאתם יכולים לראות תורם רבות להתפתחות הילד ועל הדרך מחזק בצורה שאין לה תחליף את הקשר ביניכם. אם הילדים ייקחו איתם את קריאת הספרים לחייהם הבוגרים, אתם מעניקים להם מתנה גדולה וכלי חשוב שיעזור להם במישורים שונים בחיים.

בשורה התחתונה? אל תוותרו על הדבר הזה והקפידו להקריא ספר לילדים מדי ערב.