הילד קיבל צו ראשון? כך תעזרו לו להתכונן אליו

בגיל 16 וחצי כל אזרח ישראלי מקבל צו ראשון, לטובת יום מיונים שיקבע את העתיד בצבא. מדובר ביום ארוך שצריך להתכונן אליו מראש, וזאת מתוך מטרה להגיע מוכנים לכל התחנות של היום הזה – ראיון אישי, מבחן פסיכוטכני לצד בדיקה רפואית שנועדה לקבוע את הפרופיל הצבאי. קבלת הצו הוא אירוע מרגש אולם הוא מגלם בחובו גם לא מעט חששות, ועל כן במדריך הזה נציג לכם את הטיפים המרכזיים להכנה יסודית. מוכנים? בואו נתחיל!

 כניסה לאתרים מתמחים בתחום של צו ראשון

בשביל להתכונן בצורה הטובה ביותר לקראת הצו הראשון, מומלץ להיכנס לאתרים מתמחים אשר יספקו לכם שפע של ידע כמו גם טיפים שיסייעו לכם להכין את הילד או הילדה בצורה הטובה ביותר לקראת המעמד. אתר עם כל המידע הוא אתר צו ראשון המאגד מדריכים כמו גם טיפים מעולים שבהם ניתן להיעזר, כל זאת כחלק מהבנה כי באמצעות המידע הזה אפשר להתכונן ואף להגדיל את סיכויי ההצלחה. מדובר באתר שזוכה לביקוש אדיר, ועדות לכך ניתן למצוא בתגובות האוהדות מצד מועמדים לגיוס אשר דיווחו על רמת שביעות רצון גבוהה מאוד גם כתוצאה משפע המידע המקצועי אבל גם בשל היכולת להיעזר בכלים מתקדמים שמאפשרים למצות את היכולת ולהגדיל את סיכויי ההצלחה.

מבחני סימולציה

חלק בלתי נפרד מתהליך של צו ראשון כולל גם מבחנים המתבצעים בשפה העברית, לצד מבחני היגיון, לוגיקה ומתמטיקה. רצוי לשבת עם הילד ולחלק את השבוע כך שלפחות חצי שעה עד שעה יוקדשו רק לטובת מטרה של מעבר על מבחנים. מאחר ומדובר בלמידה ותרגול, אפשר ואף רצוי להאזין ברקע לרדיו כמו למשל גלי ישראל, וזאת מתוך מטרה להפוך את תהליך הלמידה גם לכיפי אבל גם למרגיע במיוחד. בנוסף, אם הילד חווה לחצים לפני ההגעה, האזינו למוזיקה ביחד ובכך תוכלו לסייע לו להפחית באופן משמעותי את הלחץ וההתרגשות הטבעיים בעקבות התייצבות לצו הראשון.

 

 

חשיבה יצירתית

אפשר ואף רצוי לנצל את החוש היצירתי שלכם מתוך מטרה לעודד את הילד להשתפר, לא רק בפן של הכנה לקראת מבחני הסימולציה אלא גם לקראת המבחנים האישיים. חשיבה יצירתית כמו למשל שיחה המתבצעת תוך כדי הליכה במקום לשבת בבית מהווה דרך מצוינת להגביר את הביטחון של הילד, ובהתאם לכך לסייע לו להוביל ליצירה של מערך אשר מאפשר לו להגשים את עצמו ולהגיע מוכן ומוזמן לקראת הצו הראשון.

שותפים לדרך

מומלץ לעודד את הילד או הילדה לקחת חלק בפעילות קבוצתית של למידה משותף עם חברים או בני משפחה שגם הם עתידים להתייצב לצו הראשון, מתוך מטרה להגדיל את המוטיבציה ואף ליצור ביחד מערך אשר מאפשר להתכונן באופן הטוב ביותר לצו, הן באמצעות מבחנים משותפים של סימולציות או באמצעות שיחות המתבצעות מתוך מטרה להפיג את החשש, ולהגיע לצו הראשון מוכנים.

אריזת תיק

מאחר ומדובר ביום ארוך, רצוי לארוז מראש את התיק עם חטיפים, שתייה קלה לצד אוכל שאותו תכניסו לתיק רגע לפני היציאה. בנוסף, לפני ההגעה לצו הראשון הקפידו עם הילד על מנוחה של מספר שעות, כך שהוא יגיע רענן ומוכן.

לסיכום

צו ראשון הוא בעל משמעות אדירה לעתיד של הילדים שלכם, בכל הקשור ליכולת להתקבל לתפקידים שהם רוצים אך גם להוביל בסופו של דבר למערך אשר  מאפשר לקבל בסופו של דבר הצעות לתפקידים טובים ואיכותיים. על כן, הכנה מוקדמת המתבצעת הן באמצעות אתרים כמו צו ראשון לצד חשיבה יצירתית וכן רתימה של שותפים לדרך תאפשר לכם כהורים להכין את הילד שלכם בצורה הטובה ביותר, עד ליום המיוחל. שיהיה בהצלחה!