התקרחות גברית בגיל ההתבגרות: סיבות ודרכי טיפול.

זה לא ממש סוד, גברים מתקרחים. בארץ ישראל אולי יותר מן הרגיל בשל הסטרס התמידי שנובע מן המצב הבטחוני. למען האמת ניתן לראות כי אחוז גבוה של הגברים הצעירים יחלו להראות סימנים של נשירת שיער באזורים השונים של הקרקפת כבר בשנות העשרים של החיים. יחד עם זה, לא הרבה יודעים, אך ישנם נערים שכבר בגילאי ההתבגרות מתחילים להראות סימני התקרחות – מה שעלול להיות מבהיל ומלחיץ. הסימנים המוקדמים להתקרחות גברית הם לרוב של דלילות בשיער באזור של קדמת הראש והגורם הראשי הוא המטען הגנטי שאותו אנו נושאים.

מדוע קיימת תופעת ההתקרחות בגיל ההתבגרות וכיצד ניתן לטפל בבעיה? מאמר בנושא.

התקרחות בגיל צעיר

טיפול טבעי ותרופתי בהתקרחות

ישנם כל מיני דרכי טיפול להתקרחות בגיל צעיר עבור בני נוער ששיערם החל לנשור. שניים טבעיים הם של טיפולי מזותרפיה וטיפולים בסיוע של שמנים. שני אלה מקדמים את התחדשות צמיחת השיער וחשוב לבצע אותם מול גורמים מוסמכים, לפי הוראות השימוש הנדרשים. האופציה הנוספת היא טיפול בהתקרחות על ידי שילוב של תרופות מינוקסידיל או פינסטריד. התרופות הללו מסוגלות לחדש את הצמיחה של השיער על הקרקפת ולהביא אל ראש עם שיער בצפיפות גבוהה יותר באופן מרשים – שימו לב ששימוש בתרופות ומשחות שכאלה מחייב התייעצות עם רופא, לכן אל תקלו ראש בנושא, וגשו לבדיקה מקצועית.

התקרחות בשל חוסר תזונתי

אחת מן הסיבות שבגינן נערים מאבדים לא מעט שיער מראשם, היא אכילה לא נכונה. זה לא סוד כי התפריט המודרני שממנו ניזונים לא רק אנשים בוגרים, אלא גם מתבגרים וילדים הוא כזה אשר סובל מחוסרים מאוד ברורים של אבות מזון שהם הכרחיים לא רק עבור התפקוד התקין של הגוף, אלא גם עבור שמירה על קרקפת מלאה בשיער בריא שמחדש את עצמו כפי שצריך. מה חייבים כי יהיה בדיאטה שלנו על מנת שלא נסבול מהתקרחות בגיל צעיר? חומרים כמו ביוטין, אבץ, ברזל, ניאצין וויטמין E. כדאי מאוד לשים לב כי כל אלה נמצאים בהרכב של הצריכה היומית, ובמידה הנדרשת כדי למנוע חוסרים שיבואו לידי ביטוי בהתקרחות מוקדם מכפי מה שמצפים.

נוסף לכך, חשוב לומר שהורמונים מהווים סיבה נוספת לנשירת שיער בקרב נערים (וכמובן גם נערות), וכלן יש לקחת זאת בחשבון.

התקרחות בשל לחץ נפשי

התקופה של ההתבגרות והמעבר אל חיים בצבא יכולים להיות גורם אשר מקדם את ההתקרחות אצל גברים, כולל גברים צעירים שהגוף מאותת להם בצורה הכי בולטת שאפשר לגבי מצב של חרדה גבוהה מידי שקיימת אצלם בגוף ומפרה את האיזון הבריא שלו הוא זקוק כדי להיות בריא מכל בחינה. במידה ומראים סימנים של התקרחות בגיל צעיר זה כדאי לבחון את המצב הנפשי לעומק, ולראות מה ניתן לעשות כדי להקל על השלב הזה של החיים. השיער שב בדרך כלל לצמיחה מחודשת, כל עוד הטיפול במצב הזה נעשה בשלבים מוקדמים והזקיקים של השיער הם כאלה שיכולים לחדש את עצמם ולא "נרדמים".

שנסכם?

אם מופיעים סימנים של התקרחות ונשירת שיער, תחילה יש לגשת אל הרופא, ולו כדי לשלול חוסרים תזונתיים. כמו כן, הרופא יעניק לכם מענה ופתרון לבעיה.