בריאות הפה אצל ילדים: חשיבות הטיפול בגיל צעיר

שמירה על בריאות הילדים היא אולי הדבר החשוב ביותר עבור הורים, אך בעוד הורים רבים מקפידים על תזונה ראויה לילדים באופן קבועה, עידוד לביצוע כושר גופני ובדיקות תקופתיות אצל רופא המשפחה, מעטים ההורים שמבינים את החשיבות של שמירה על הבריאות הדנטלית של הילדים. חשוב להבין כי שמירה על השיניים והפה מגיל צעיר, היא חיונית להתפתחות תקינה ולבריאות השיניים בגיל מבוגר וקודם כל יכולה לחסוך לילדים הרבה מאד סבל וכאבים בגלל בעיות שונות. על מנת שתוכלו להבין בדיוק עד כמה מדובר בדבר חשוב, אנו רוצים לדבר על הטיפולים השכיחים והמוכרים לילדים ולהסביר מהן ההשלכות במקרים של טיפול מאוחר.

יישור שיניים

ליישור שיניים יש חשיבות רבה מבחינה אסתטית, שכן אצל ילדים רבים שיני הבשר לא גדלות בצורה מסודרת ויוצרות מראה משונה ולא אחיד. נכון, אין הרבה ילדים שאוהבים להסתובב עם קוביות בשיניים, אבל ברגע שהם מבינים שהאלטרנטיבה היא לתת לשיניים לגדול בצורה חופשית עד שזה מגיע למצב אסתטי בעייתי, הם בהחלט יעדיפו לספוג את מספר השנים שיש להסתובב עם גשר בשיניים. לצד זאת חשוב לדעת שהיום הטיפולים האורתודנטיים התקדמו מאד והיום ישנם פתרונות מצוינים לגשר וקוביות בשיניים שלא ניתן להבחין בהם בקלות, כמו למשל קיבוע שמתקינים מאחורי השיניים. כמו כן חשוב להבין שהחשיבות של יישור שיניים היא לא רק אסתטית, אלא גם רפואית. שיניים שאינן מיושרות עשויות לגדול כך שיתפסו את מקומן של שיניים אחרות, מה שעלול לגרום לדלקות ולהצריך טיפולים מורכבים יותר והרבה כאבים מיותרים.

בריאות הפה אצל ילדים: חשיבות הטיפול בגיל צעיר

סתימות

חורים בשיניים זה מצב נפוץ מאד אצל הילדים, ועל אף שטיפולי סתימות הם פשוטים מאד יחסית ולא כרוכים בהרבה כאב וסבל, ילדים רבים חוששים מעצם ההגעה לרופא השיניים ומביעים התנגדות, כך שהורים רבים פשוט מרימים ידיים. חור בשן נגרם בעצם על ידי עששת שהחמירה, והטיפול למעשה מחליף את החלק הרקוב. ניתן לחיות במשך שנים ארוכות עם חורים בשיניים, אפילו מבלי לדעת שהן קיימות. עם הזמן, העששת תתפתח ותגיע למוך השן, מה שיגרום לכאבים עזים והטיפול היחיד שיתאים הוא טיפול שורש שהוא כידוע טיפול כואב ולא נעים בכלל. על כן, חשוב לגשת לרופא השיניים כל מספר חודשים ולבדוק את מצב השיניים ובמידה ומתגלים חורים, לא לדחות את הטיפול ולדאוג לסתימות באופן מיידי.

דלקות חניכיים

האם ידעתם שדלקת החניכיים נחשבת למחלה הנפוצה ביותר בעולם? גם אצל ילדים מדובר במצב שגרתי ושכיח ביותר שפשוט חייבים לטפל בו. הטיפול הוא גם מניעתי וכולל צחצוח על בסיס קבוע פעמים ביום ושימוש בקיסמים דנטליים ובחוט דנטלי וגם תחזוקתי עם ניקוי שיניים מקצועי אצל השיננית. ניקוי שיניים הוא אומנם לא נעים במיוחד, אבל הוא קריטי וחשוב ואי אפשר לומר שמדובר בטיפול כואב, בטח לא כמו טיפולי שורש וכתר. אי הקפדה על ניקוי השיניים מגיל צעיר, עלולה להביא בבגרות למצב של דלקת כרונית שתצריך עקירות, ניקוי עמוק בהרדמה מקומית וטיפולים קבועים שאינם נעימים. לעומת זאת, הקפדה על הנושא מגיל צעיר בהחלט יכולה למנוע את המצב הזה בגילאים מאוחרים יותר.

הורים – האחריות היא שלכם

"אמא ואבא, אני רוצה ללכת מחר לרופא השיניים ולבדוק את מצב השיניים שלי". את המשפט הזה כנראה לא שומעים הורים רבים מהילדים שלהם, שכן מדובר בילדים והם לא ממש מבינים את החשיבות של טיפול בשיניים ובטח שלא ששים לגשת אל רופא השיניים. על כן, האחריות לעניין הזה היא שלכם ואנו בהחלט מעודדים אתכם שלא להזניח זאת על מנת שלא להגיע למצבים קשים ולא נעימים. רק בריאות!