האם אפשר לעשן לאחר ההיריון?

לעשן לאחר ההיריון

נשים שרגילות לעשן מפסיקות את העישון בדרך כלל עם הכניסה להריון. חלק מהן יכולות להתמודד עם ההפסקה הזו די בקלות ואילו אחרות סופרות את הימים עד שיוכלו להתחיל שוב לעשן. על כך דרך אגב הן ראויות להרבה הערכה: למרות שהפסקת עישון איננה דבר קל, הן עושות זאת בכדי להגן על התינוק שלהן. במאמר הזה נדון בסוגיה של עישון לאחר לידה. מתי ניתן לעשן ובאלו תנאים אפשר לעשות זאת בכדי לשלב באופן המיטבי בין ההנאה שבעישון להגנה על ילדינו.

סוג העישון

נשים רבות אולי לא מהרהרות בנקודה לפני שיש להן ילדים, אבל לסוג העישון יש השפעה על הריח שלו וגם על ההשפעה על מי שנמצא בקרבת המעשנת בזמן העישון ולאחריו. עישון ממכשיר אידוי קנאביס יכול להיות הפתרון המושלם שמשלב בין מיצוי ואידוי החומרים הפעילים לבין הצורך להימנע מריחות חריפים הנדבקים לבגדים ולשערות. מכשירים כאלו מונעים גם את הצורך להתעסק עם סיגריות מגולגלות שיכולות להיות מקור לכלוך לא קטן: החל מהאפר הנופל מהן וכלה בבדלים שהן יוצרות.

וופורייזרים יוצרים למעשה אדים ולא עשן. זהו הבדל מהותי בדרך הפעולה שכאמור משפיע על הסובבים את המעשן או המעשנת.

מתי לעשן

את החזרה לעישון אחרי הלידה ניתן לבצע לאחר סיום ההנקה. בשלב הזה, התינוק כבר אוכל מוצקים או שותה פורמולה מבקבוק, כך שניתן בהדרגה לחזור להרגל הישן. צריך לזכור שלאחר תקופה ארוכה ללא עישון, יהיה זה מעט שונה בפעמים הראשונות. כדאי להתכונן לכך ולמתן את כמויות העישון כמו גם את עוצמת החומר שמעשנים. נסו למצוא מחדש את נקודת האיזון שמסיבה לכן עונג מעישון ולא לעבור אותה.

רכזו את העישון לנקודות זמן מוגדרות במהלך היום. זה יאפשר לכן שליטה ושילוב טוב יותר בין המטלות האימהיות והצורך להשתחרר מדי פעם ולעשן.

היכן לעשן

העישון צריך להתבצע לא בקרבת תינוקות או ילדים. למי שיש מרפסת בבית, זה יהיה פתרון טוב. שימו לב שלא לעשן על יד כביסה העומדת ליבוש, בוודאי לא כביסה המיועדת לתינוקות. אפשרות נוספת היא עישון כחלק ממפגש שלך עם חברות או חברים מחוץ לבית. זה יעזור לך לתחום את העישון לסיטואציות חברתיות ולהוציא אותו מהבית בו נמצאים הילדים. ניתן לשלב עישון עם יציאה לרחוב להליכה להתאווררות. במידה ויש בבעלותכם כלב, זו יכולה להיות הזדמנות נהדרת לשלב יציאה איתו עם עישון.

ריחות

אם אתן חוששות מריחות עישון שיישארו עליכן, תוכלו לעשן בסמוך למקלחת. שטיפה של הידיים והפנים לאחר עישון גם היא תסייע להפחתת ריחות שנדבקים לעור, לבגדים, ולשיער. באותה הזדמנות תוכלו להתרענן וגם לשטוף את הפה במי פה ובכך להרגיש כמו חדשות.

חשוב לאוורר טוב את חלל המרפסת גם לאחר שהסתיים העישון. אוורור טוב וארוך שלה מונע מריחות שונים מלהיצמד למושבים, שטיחים, מפות ואפילו לקירות עצמם. שטיפה סדירה של הרצפה גם היא תעזור על שמירת התחושה הרעננה בבית והוצאה של ריחות שונים מרצפת המרפסת בה מעשנים. אם אתן נוהגות לאפשר לתינוק לזחול על רצפת המרפסת, תוכלו להעביר ניגוב קל לאחר העישון בה ולפני הכניסה שלו אליה.

 

לסיכום, נאמר ששילוב בין הורות לתינוק צעיר ועישון הוא בחירה שכל אמא עושה לעצמה. אם תעקבו אחר הכללים הבסיסיים ביותר שהצבנו כאן, תוכלו להנות מעישון מצד אחד ולחזור אל הפעוטות שלכם בסיומו כאשר אתן רגועות ומסופקות.