"אמא, אני רוצה להתגלח": איך ממשיכים מכאן?

מכונת גילוח

אחד מסימני גיל ההתבגרות הוא הרגע שבו נדרש לגלח את שיער הפנים. מדובר במעמד מלחיץ למדי, ולכן פעולת הגילוח הראשונית צריכה להתבצע תחת פיקוח ועם שימת דגש על סדר פעולות ברור. כל מה שרציתם לדעת על גילוח בפעם הראשונה – במדריך המקוצר הבא.

גילוח: הגעתם לגיל שבו אפשר להתחיל, אבל איך מבצעים את הגילוח בצורה נכונה (ובטוחה)?

תקופת גיל ההתבגרות היא ללא ספק תקופה מאתגרת, וזאת בשל שינויים הורמונאליים אשר מחייבים את בן הנוער לעלות מדרגה, בייחוד בכל הקשור לשגרת טיפוח. חשוב לציין כי אין גיל מדויק לרגע שבו צריכים להתחיל לגלח את שיער הפנים, אולם לרוב מדובר בממוצע גילאים של בין 13-15. אם מדובר בשיער פלומתי, אפשר להמתין ולחכות אולם ברגע שהשיער מתחיל לצמוח בצורה משמעותית נדרש להתחיל בפעולת הגילוח. ראשית כל, רצוי  לבחור מכונת גילוח מתאימה לנערים מתבגרים, בעלת שני ראשים ופשוטה להפעלה. דרך סקירה ברשת ניתן לאתר המלצות של נערים מתבגרים כמו גם הורים לגבי מכונת גילוח איכותית, ובהתאם לכך לבצע את הרכישה כך שתהליך הגילוח יתבצע באופן נגיש ונוח להפעלה. מכונה היא בטוחה ויעילה יותר מאשר סכין גילוח, וזאת בשל העובדה כי הלהבים של סכין גילוח (בוודאי כאשר מדובר בסכין חד פעמית) עלולים לפצוע את העור, ובכך לגרום למבוכה רבה בעבור הנער המתבגר בשלבים הראשונים של הגילוח, בשל חתכים על עור הפנים. מכונה היא יעילה ואף מהירה יותר, ועל כן מדובר באביזר חיוני בתהליך של גילוח בעבור מתבגרים כמו גם מבוגרים, כחלק משגרת הטיפוח השוטפת.

הדגמה של פעולת הגילוח לצורך צבירת ביטחון

כדי שהמתבגר יבין מהי הדרך הטובה והיעילה ביותר לגילוח השיער, מומלץ שאחד המבוגרים בבית ידגים לו קודם כל על עצמו ורק לאחר מכן לתת למתבגר לבצע את הגילוח. כאמור, בפעמיים הראשונות עדיף לבצע את פעולת הגילוח ביחד ורק לאחר שהנער הבין כיצד את הטכניקה, ורק אז לאפשר לו לגלח לבד.

טיפים לגילוח בגיל ההתבגרות

כמו כל פעולה בחיים, גם פעולה של גילוח מבוססת על ניסוי וטעייה. אם הנער מעוניין להתגלח בפעם הראשונה, עדיף שיעשה את זה בפיקוח מצד אחד ההורים, כאשר הגילוח עצמו צריך להתבצע באמצעות קצף גילוח אשר מרגיע את העור ומרכך את השיער ורק לאחר מכן שימוש במכונה. לאחר שמסיימים חשוב מאוד להעניק לעור לחות, ולכן מומלץ לגשת לאחד מסניפי הפארם לצורך רכישה של קרם פנים ייעודי לעור מתבגר. בשל העובדה כי בגיל ההתבגרות ישנם שינויים הורמונליים ומופיעים פצעי בגרות (אקנה) חשוב לבחון כיצד הגילוח משפיע על עור הפנים, ובהתאם לכך להשתמש בתכשירים מתאימים או לתאם פגישה אצל קוסמטיקאית, לצורך ניקוי יסודי של עור הפנים.