איך חוגגים בשמחת תורה עם הילדים?

בין המועדים הייחודיים של חגי תשרי, ניתן למצוא את שמחת תורה. עם תום חג הסוכות, מסיימים את המחזור השנתי לקריאת התורה ומתחילים מחזור חדש, מבראשית. כיצד תוכלו לחגוג בשמחת תורה עם הילדים? אספנו עבורכם כמה המלצות נהדרות!

שמחת תורה עם הילדים

קצת על החג…

שמחת תורה הוא חג בעל משמעות רבה, מאחר והוא מסמל את סיומו של מחזור הקריאה השנתי והוא נובע משיטתם של חכמי בבל. עם השנים, מנהג חגיגות שמחת תורה הגיע ליהודים בתפוצות ובארץ, וכיום הוא נחגג בכל רחבי ישראל והעולם. חגיגות שמחת תורה מתבאות ב- 7 הקפות ומגוון ריקודים עם ספרי התורה שהוצאו מארון הקודש, תוך הנפת דגלים ייעודיים ושירים משמחים.

הצטרפו לחגיגות בבית הכנסת בעיר מגוריכם

מי שלא חווה את חגיגות שמחת התורה מימיו, לא מבין עד כמה החגיגות משמחות וגדולות. הבילוי האידאלי ביותר, הוא לקחת את הילדים לחוות את החגיגות בבתי הכנסת השונים ברחבי הארץ. ציידו אותם בדגלים ייחודיים והסבירו להם אודות המנהג היהודי המיוחד הזה.

הכינו עם הילדים דגלים לרגל החג

במקום לרכוש דגלי שמחת תורה, תוכלו להעביר לילדים פעילות ייחודית, בה הם יכינו בעצמם את הדגלים. כל שעליכם לעשות הוא לרכוש בריסטולים צבעוניים, שיפודי עץ ללא חוד וחומרי יצירה מיוחדים, עמם הילדים יוכלו לקשט את הדגלים הצבעוניים שיכינו. תנו לילדים לעצב את הבריסטולים כיד הדימיון והראו להם כיצד נראים דגלי שמחת תורה על מנת שיוכלו לשאוב השראה. לאחר שהילדים יסיימו לעצב את הדגל, הצמידו לאחד מקצוותיו את שיפוד העץ והדביקו היטב. אגב, תוכלו ליצור יחדיו גם מודלים של ספרי תורה קטנים באמצעות 2 שיפודי עץ ונייר ארוך אותו יש לגלגל משני הקצוות עד לקבלת מגילה. את שיפודי העץ הדביקו בשני קצוות המגילה ואפשרו לילדים לצייר ולעצב את הספר כרצונם.

משחקי תורה

כיום יש לא מעט משחקים המתבססים על היהדות. תוכלו לרכוש עבורם משחקים מדליקים כמו פאזל של בית המקדש, משחק רביעיות המתמקד בסיפורי התנ"ך ועוד. מעבר לזה, אם המשחקים המצויים בחנויות אינם לטעמכם, תוכלו להכין עבור הילדים משחקי זיכרון מדליקים שימחישו את סיפורי התנ"ך האהובים עליכם, כמו כן, תוכלו להכין טריוויה המתייחסת לדמויות בולטות מהתורה ולשחק במשחקים הללו יחד עם הילדים.

ערכו חגיגת שמחת תורה בביתכם

אם אתם מעדיפים להימנע מהחגיגות שנערכות בבית הכנסת, תוכלו להזמין את חבריהם של הילדים ולערוך להם מפגש שכולו עוסק בחג שמחת תורה. שחקו משחקים, הכינו יחדיו דגלים ולמדו אותם על משמעות החג הייחודית. אגב, אם בכל זאת תרצו להגיע לבית הכנסת, תוכלו לקיים את המפגש בשעה מוקדמת יחסית ולאחר מכן להצטרף להקפות ולחגיגות בבתי הכנסת השכונתיים.

יש לא מעט דרכים לחגוג את שמחת תורה עם הילדים. בחרו את הדרך האידאלית ביותר עבורכם ולמדו את הילדים על מנהגי החג הייחודיים. חג שמח!